Kluczowe etapy budowy domu modułowego

Budownictwo to jedna z najbardziej rozwijających się w ostatnich latach dziedzina gospodarki w naszym kraju. Liczba nowych inwestycji, zarówno deweloperskich jak i prywatnych, z roku na rok rośnie w niesłabnącym tempie. Ceny nieruchomości utrzymują się mimo kolejnych kryzysów, ponieważ chętnych na swój własny dom czy mieszkanie nie brakuje. Wybierając swoje nowe miejsce zamieszkanie kupujący mają obecnie możliwość wybrania nie tylko miejsca czy stylu, ale także rodzaju konstrukcji domu.

Oprócz tradycyjnych metod budownictwa konwencjonalnego istnieją także inne metody, zyskujące coraz więcej zwolenników. Wśród nich warte wspomnienia jest szeroko pojmowane budownictwo modułowe oraz drewniane. Główną cechą architektury modułowej jest tworzenie domu czy budynku wielorodzinnego z gotowych prefabrykatów, takich jak gotowe konstrukcje ścian. Bez względu na metodę jeden element zawsze będzie wspólny, mianowicie fundamentowanie. Pod każdy budynek będziemy musieli wykonać fundament lub płytę fundamentową. Stanowi to podstawę rozpoczęcia budowy.

Jeżeli posiadamy działkę i zdecydujemy się na budowę domu metodą modułową o konstrukcji szkieletowej, warto być obecnym przy niektórych etapach budowy. Metoda budowy szkieletowej może nie jest już nowością w Polsce, jednak wciąż jest dużo młodsza od budowy konwencjonalnej murowanej. Pierwszym kluczowym elementem budowy jest odpowiednie fundamentowanie. W przypadku konstrukcji szkieletowej będzie to zapewne płyta fundamentowa. Po wyznaczeniu obrysu domu, układane są szalunki do wykopów – specjalne odeskowanie, które ma za zadanie stworzyć niejako naczynie, do którego zostanie wlany beton na fundament. Płyta taka wzmacniana jest specjalnie dobranym zbrojeniem – metalowymi prętami i/lub siatką. Warto na tym etapie zrobić rozeznanie czy nasz wykonawca dobrał wystarczająca ilość zbrojenia lub czy szalunki do wykopów zostały poprawnie ułożone. Przy tak ważnym elemencie budowy, jakim jest fundamentowanie, warto zadbać o każdy szczegół.

W kolejnym etapie budowy przychodzi czas na szkieletową konstrukcję domu. Zazwyczaj przygotowane wcześniej, gotowe już elementy ścian są przywożone i montowane w konstrukcji. Jeżeli mowa o konstrukcji prefabrykatów ścian, należy skonsultować ten temat już na etapie zamawiania projektu. Jakość ich wykonania czy izolacji różni się bowiem pomiędzy poszczególnymi wykonawcami. W momencie instalacji tych ścian zazwyczaj nie można już wiele zmienić.

Konstrukcja domu szkieletowego powstaje znacząco szybciej niż budowa domu metodą konwencjonalną. Jest to też zazwyczaj konstrukcja lżejsza oraz tańsza w budowie. Nie wymaga ona na przykład tworzenia ciężkiego stropu betonowego, który oprócz ciężaru przysporzy także większych kosztów. Odlanie stropu jest bardziej skomplikowane niż fundamentowanie, ponieważ musi zostać wylany niejako w powietrzu. Do stworzenia stropu potrzebne są więc specjalnie zaprojektowane deskowania stropowe. Tworzą one wtedy tymczasowe podłoże, na które zostaje wylany strop, a po jego wyschnięciu mogą zostać usunięte bez niszczenia płyty. Pomimo że deskowania stropowe przybrały obecnie bardziej nowoczesną formę – najczęściej nie używa się już drewna, ale materiałów kompozytowych – nadal jest to droższa metoda niż konstrukcja szkieletowa, w której również strop zostanie wykonany z drewna.

Rozpoczynając przygodę z budowaniem własnego domu trzeba rozważyć wiele możliwości, wybrać odpowiednią dla siebie metodę budowy. W zależności od naszych potrzeb na rynku znajdziemy wielu wykonawców specjalizujących się w konkretnych metodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *